Proszę czekać, trwa wyszukiwanie...

OPONA

ILOŚĆ PŁÓCIEŃ
Rozwiń
ROZMIAR
Rozwiń
KONSTRUKCJA
Rozwiń
OŚ POJAZDU
Rozwiń
ZASTOSOWANIE
Rozwiń
TYP OPONY
Rozwiń
SEZON
Rozwiń
MARKA
Rozwiń
INDEKS NOŚNOŚCI
Rozwiń

Etykiety na oponach zawierają najważniejsze informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz ekologicznych aspektów dotyczących użytkowania opon.
Dyrektywa Unijna nr 1222/2009 zawiera regulacje dotyczące etykietowania opon.  Nowe oznaczenia opon wchodzą w życie z dniem 1 listopada 2012 r. Oznacza to, że od tej daty, wszystkie opony sprzedawane na terenie Unii Europejskiej, będą musiały mieć etykiety, na których zamieszczone są informacje dotyczące osiągów w trzech kategoriach oraz aspektów ekologicznych. Obowiązek etykietowania dotyczy opon wyprodukowanych po 1 lipca 2012 r.

Etykiety na oponach zawierają następujące informacje:

  • klasa efektywności paliwowej (A-G)
  • klasa przyczepności na mokrej nawierzchni (A-G)
  • klasa i wartość pomiarowa zewnętrznego hałasu toczenia (dB)

 

Etykiety na oponach

Należy zwrócić uwagę na to, że oszczędności paliwa w znacznym stopniu zależą od stylu jazdy oraz zachowania kierowcy na drodze. Zarówno bezpieczeństwo, jak również aspekty ekologiczne, jak hałas czy zużycie paliwa są zależne od prawidłowego ciśnienia w oponach, które powinno być regularnie sprawdzanie. Bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ma odległość między pojazdami. Bez względu na klasę przyczepności opon należy zawsze zachować bezpieczną odległość za poprzedającym pojazdem. Należy pamiętać, że nawet najlepsze opony nie zastąpią na drodze zdrowego rozsądku.
 
Szczegółowe przepisy dotyczące etykietowani opon znajdują się na stronie Komisji Europejskiej.

http://ec.europa.eu/energy/en/topics/energy-efficient-products-and-labels/tyres

 

Co mówią poszczególne oznaczenia na etykietach

ZurzucieOpony odpowiadają za zużycie co piątego litra paliwa. Podczas jazdy pod ciężarem ładunku opona odkształca się w obszarze styku z podłożem, co powoduje jej nagrzewanie. Ograniczenie nagrzewania opony umożliwia obniżenie zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla powstającego przy jego spalaniu. Siła, jaka wytwarza się podczas toczenia i działa w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy pojazdu, nazywana jest oporem toczenia.

 

NawierzchniaOpony są jedynymi punktami styku pojazdu z nawierzchnią drogi. Przy jeździe z prędkością 80 km/h powierzchnia opony ma mniej niż jedną milisekundę, aby pokierować pojazd, przyśpieszyć lub wyhamować. Opona jest ważnym elementem bezpieczeństwa samochodu. Jej zadaniem jest utrzymanie przyczepności niezależnie od stanu nawierzchni drogi, jej konfiguracji czy warunków pogodowych.

 

ToczenieW samochodzie poruszającym się ze stałą prędkością 80 km/h hałas generowany przez opony jest większy niż ten dochodzący z silnika. Hałas generowany przez opony zależy zarówno od samych opon, jak również od rodzaju nawierzchni, po której porusza się pojazd.